Umbralodo, a “Sár szája”, így hívják Miasol Gironda otthonát, Escar egyik legdélebbi települését. Ez a pár száz lakosú apró falucska soha nem tarthatott számot semmiféle hírnévre vagy fontosságra, legfeljebb csak arra, hogy az Onte mocsaraiban menedéket kereső gonosztevők itt mondtak búcsút Escarnak.

A környék sokáig lakatlan volt, ami nem csoda, kevesen akadnak, akik otthon és biztonságban éreznék magukat az Onte szomszédságában. Ráadásul a falu környékének agyagos-nedves talaja sem hívogatta különösebben a földműveseket, és a nemesurak sem versengtek soha egymással, hogy birtokba vehessék. Így aztán a királyság történetének nagy részében parlagon heverő királyi birtok volt, amelyen mindössze pár család éldegélt, akik szegényes termésüket a mocsár határán gyűjtött bogyókkal, gyökerekkel és gombákkal egészítették ki. Legjövedelmezőbb elfoglaltságuk alighanem az Ontéban talált ritka gyógynövények évente párszori piacra vitele volt.

Egy évszázaddal ezelőtt azonban Escar uralkodója nehéz munkába vágta a fejszéjét: megelégelve, hogy a derasi kikötőben időről-időre komoly károkat okoz a Bonatara áradása, a kikötőt kőalapzatra emelte, a mélyben déli irányba futó széles csatornákkal. A város déli falai mentén ezek a csatornák összeállnak egyetlen hosszan és szinte nyílegyenesen elnyúló csatornává, amely a következő kilométerek során több kisebb csermely és patak vizét is összegyűjtve rohan az Onte irányába. A csatorna kiásását a király a kijelölt meder környékén található falvak kötelességévé tette, ám az utolsó szakaszon nem várt akadályba ütközött: az Onte közelében nem voltak falvak, amelyeket a feladattal megbízhatott volna. Ráadásul mérnökei is figyelmeztették, hogy a környék süppedékeny és sáros talaján a csatorna rendszeres karbantartást fog igényelni. Az uralkodó úgy döntött, hogy a csatorna végénél új falvat épített, és a falu lakóinak szabta feladatul a csatorna gondozását.

Umbralodo lakosai munkához is láttak, és a csatorna építése közben aprócska dombot építettek saját falvuknak, amely így a környék tőzeges-lápos talajából nagyjából 10 méterrel kiemelkedik.

A környező szántóföldek hiányát leszámítva Umbralodo kis híján közönséges falunak is tűnhetne. Pár tucat tőzegtéglákból összerakott parasztházat, istállókat, gyökérraktárakat és ólokat leszámítva a falu mindössze egy közösházként is funkcionáló kocsmával büszkélkedhet. És persze a toronnyal.

Az umbralodóiaknak van egy furcsa szokásuk, ha dél felé kell fordulniuk, lesütik a szemüket. Mert a déli horizontot Miasol tornya uralja. A falut sok évtizeddel ezelőtt kapta hozományul Miasol férje a megboldogult III. Adan királytól. Az új földesúr új feladatokkal is járt a falusiak számára: pár havonta felbukkantak Umbralodóban az északi asszonyok, hogy elvigyék a távoli földesúr számára összegyűjtött furcsábbnál furcsább Ontéban tenyésző növényeket. Ezt leszámítva azonban sokáig nem volt dolguk a földesuraikkal.

Tizenöt évvel ezelőtt azonban nagy változás állt be a falu életében: a megözvegyült Miasol Gabaldon y Gironda úgy döntött, hogy időskorát Umbralodóban fogja eltölteni. Mivel a faluban nem akadt a számára alkalmas épület, hamarosan elkezdődött a torony építése. Évekig eltartott, de a költségeket és a nehézségeket figyelembe véve meglepően gyorsan elkészült a falu déli határában a harminc méter magasra nyúló, karcsú, de erős torony, amelynek legfelső emeletére csakhamar be is költözött a falu úrnője, hogy azóta majd minden napját ott töltse.

Az umbralodóiak nagyon ritkán látják ugyan Miasolt, de állandóan tudatában vannak jelenlétének, és hogy arklinai messzelátói segítségével a környék nagy részén szemmel tarthatja őket. Természetesen Miasol kétes hírnevével is tisztában vannak, ezért mindig megfontoltan fogalmaznak, de még gondolataiknak is megpróbálnak megálljt parancsolni, ha úrnőjük kerül szóba.

A falusiak, lévén a környékük szántóföldnek nem alkalmas, számos egyéb módon igyekeznek szert tenni némi jövedelemre és a szükséges betevőre.

A környékbeli földeken elsősorban gyékényt termesztenek és tőzegtéglákat vágnak ki a talajból, amely nem egy derasi ház számára biztosít meleget télen. Umbralodóban majd mindenkinek van pár juha, és a falu földesura takaros kis juhnyájjal rendelkezik, amelynek vigyázása jó munkával szolgál pár falusi számára. A gyékény és gyapjú vegyes felhasználásából készült umbralodói szőnyegek ugyan nem örvendenek különösebb hírnévnek, de azért rendszerint találnak maguknak vevőt a környéken, Derasban vagy éppen Arklinában.

Szintén gyakran járnak az Onte közeli tavaihoz pákászni és halászni, és pár családnak ez az elsődleges elfoglaltsága. Az Onte mélyére azonban a falusiak közül is csak a gyűjtögetők merészkednek be, akik ritka és meglehetősen értékes gyógyszerek vagy akár mérgek elkészítésére is alkalmas növényeket keresnek a veszedelmes mocsárban. Ha bárki egy napi járóföldnél messzebb ismeri Umbralodo nevét, az emiatt ismeri azt.

Vagy esetleg Miasol Gironda miatt.

Miasol Gabaldon y Gironda – a dinasztiára vetülő sötét árnyék

Nagy hiba volt Miasol Girondát fiatalon északra száműzni.

Bölcs Xosé király nővére majdnem egy évszázaddal ezelőtt, a Zsarnokság Éveinek idején látta meg a napvilágot. Tehetséges és kíváncsi gyermek volt, szórakozásból és gyorsan tanult. Kecses és üde fiatal hölgy lett belőle, akinek kezéért sorba álltak a Tengervidék hatalmasságai.

Hatalmas meglepetést keltett, amikor egy nevenincs vidéki középnemes, valami Gabaldon nyerte el a királyság legnagyobb kincsét, akinek birtokai akkortájt éppen a khayrati rabigát nyögték.

Hamarosan azonban terjedni kezdtek a pletykák, és a meglepő házasság értelmet nyert: Miasol ichorvérűnek született, nem is akármilyen ichorvérűnek, a Romlás első szárnypróbálkozásaitól kezdve árnyékként követte őt. Azonban, ha Miasol megboldogult királyi atyja azt remélte, hogy az északi száműzetés megoldást jelent majd a dinasztia problémájára, bizony elszámította magát.

A rachezadai boszorkányok testvérisége, észak rejtélyes árnylányai hamar felfigyeltek Miasol tehetségére és a gyenge gyomrú derasi udvaroncokkal ellentétben nem ódzkodtak Miasol Gabaldon y Girondát a szárnyaik alá venni.

Nem kellett egy évtized és Miasolt már, mint az egyik leghatalmasabb árnylányt emlegették egymás között, egy emberöltő után pedig már Madre Sombra méltó utódjának kiáltották ki, és a Tinieblát, a mindenkori árnyanyát megillető Árnyköpenyt is a gondjaira bízták.

Miasol Gabaldon y Gironda, egyenlők között elsőként, tekintélye, származása és legfőképpen hatalma révén, hosszú éveken keresztül irányította az rachezadai boszorkányokat; árnylányain keresztül pedig az egész országrész meghatározó hatalmassága volt. Úgy tűnt ennyi elég is neki, és az árnylányait és családját istápolva, irányítva fogja leélni életét.

Xenaro herceg halála azonban mindent megváltoztatott. Egyszeriben reális lehetőség lett, hogy Xosé király, valamint két gyermektelen lányának halála után Ő és leszármazottjai legyenek a királyság eljövendő uralkodói.

Miasol tehát nekiállt terveket szőni és megvalósítani, anélkül persze, hogy ebbe az árnylányokat beavatta volna. A Xenaro herceg halálát követő években több árnylány is – Miasol ráhatásának köszönhetően – déli nagyurak oldalán találta magát, páran közülük nemesasszonyok is lettek. Miasol azt remélte, hogy megbízható boszorkányainak köszönhetően, amikor eljön az alkalom könnyedén biztosíthatja majd az escar hatalmasságok támogatását trónigényéhez.

Csakhogy az árnylányok mindig is Észak-Escarhoz ezer szállal kötődő szervezet voltak, annak földjéből nőttek ki, és tagjaik Miasol érkezéséig annak talajába is tértek vissza. Észak hagyományait és titkait őrizték, az országos nagypolitikába való beavatkozás sokukban idegenkedést váltott ki.

Miasolt leginkább az ellene fellépők vezetőjének személye lepte meg: saját menye, akit ő maga választott fiának feleségül az árnylányok közül. Megelégelve, hogy Miasol saját unokáit is bábnak használja ambíciói megvalósítása során – ami Miasol számára teljesen természetes volt, a dinasztikus politizálás már csak ilyen – szervezkedésbe kezdett és egy szép napon ultimátumot terjesztettek Miasol elé: a terveivel hagy fel, vagy az árnylányok között betöltött szerepével.

Miasol délre költözött, Umbralodóba, de azóta is innen szövögeti tovább terveit. Továbbra is azon dolgozik, hogy Xosé király halála utánra saját ágának biztosítsa be a trónt, de nem mondott le az árnylányok feletti ellenőrzés visszaszerzéséről sem. Szava a mai napig sok árnylány számára nagy súllyal esik latba, főleg azok között, akik neki köszönhetően kerültek délvidéki nemesi udvarokba.

A Sámánháború mindent megváltoztatott. Az Észak-Escarra törő horda patái alatt tucatjával lelték halálukat az árnylányok, és a Miasol által délre vezényelt boszorkányok nélkül könnyen lehet, hogy az egész rend a kihalás szélére sodródik. A veszteségek közvetlenebbül is érintették Miasolt: fia és menye is a Csontmezőn lelték halálukat, egyetlen fiúunokája pedig a sivatag homokjában lelt végnyugvást. Mostanra minden jövőbeli tervének letéteményese egyetlen életben maradt unokája, Mireia lett.

Dacára a köztük lévő feszült viszonynak, fia és menye a háború veszélyei elől Umbralodo biztonságába küldték Mireiát. Miasol, aki gyermekkora óta nem találkozott a lánnyal, meglepve vette tudomásul, hogy Mireia nem csak, hogy szintén ichorvérűnek született, de vérében hozzá hasonlatosan vadul zubog a varázshatalom. Folytatta hát a lány tanítását, és megpróbálta engedelmes eszközzé formálni, bármi áron.

Terveit ugyan nem adta fel, továbbra is az árnylányok és a királyság együttes irányítására vágyik, de belátta már, hogy aligha fog ő maga a trónra ülni. Helyette Mireiát próbálja meg olyan helyzetbe hozni, hogy alkalomadtán elfoglalhassa azt – hogy aztán a trónon ülve hajthassa végre Miasol utasításait.

Miasol Gabaldon y Gironda elmúlt kilencven éves, de bárki, aki találkozik vele – amire, nem gyakran kerül sor – meg merne esküdni rá, hogy egy elegánsan öregedő ötvenévessel találkozott. Mozgása, megjelenése, elméjének élessége mind-mind meghazudtolja korát.

Nem véletlen van ez így, Miasol tekintélyes varázshatalma mindennek a záloga: havonta egyszer ugyan kilencven éves testtel ébred, de ezt rövid úton orvosolja.

A fiatalításon túl azonban csak akkor folyamodik varázshasználathoz, ha ez elkerülhetetlen. Nem szerénységből tesz így, hanem mert minden varázslata magában hordozza a Romlás elszabadulásának cseppet sem elhanyagolható esélyét. Ezért aztán inkább ügynökei útján intézi ügyeit, vagyonát és befolyását használva, óvatosan, a háttérben maradva.

Név: Miasol Gabaldon y Gironda
Leírás: a király nővére, az Árnylányok vezetője, Escar történetének leghatalmasabb varázshasználója
Erőnlét: -2
Ügyesség: -1
Érzékelés: -1
Karizma: 3
Intelligencia: 3
Lelkierő: 5

Életerő: 10

Mozgás: 20
ME: 30
Ismeretek
Alkímia 6
Gyógyszerkészítés 4
Kultúra (egyezményes nemesi) 6
Lélektan 6
Mágiaelmélet 7
Meggyőzés 3
Megfélemlítés 6
Mellébeszélés 5
Sárm 2
Ősi nyelv (auriq) 4
Történelemism. (Tengervidék) 5
Kezdeményezés
6: 1 fő, 1 kieg.

Támadásfajták
Ártalom
KT: 50
TávT: 35
Sebzés: k6 Ép
 Romlás: 15
Max. Ichor: 22
Max. Vp: 100
Varázshasználat szintje: 10 (gondolat, érzelem, meta, élet, tárgy)
Max. Vé: 90
Képességek:
Rang IV:
a vele részben azonos kultúrából származó személyekkel szemben +4-at adhat Karizma alapú próbáihoz.
Miazma: Bárki, aki Miasol tornyának 50 méteres körzetében Miasol engedélye nélkül több, mint egy percet tölt ijesztő hangokat és árnyakat lát és Lelkierő (8) próbát kell tennie. Vétés esetén Intelligenciája és Lelkiereje a vétés mértékével csökken és félelem hatása alá kerül. Ha a betolakodó bármely tulajdonsága -5-re csökkenne, eszét veszi a rettegés, és Kábulttá válik. Az így elvesztett tulajdonságértékek természetes gyógyulással (napi +1), illetve, akkor szerezhetőek vissza, ha valaki más sikeres Intelligencia + Lélektan (12) próbával segít nekik, ami után a sikeresség mértékével egyenlő számú tulajdonságértéket kapnak vissza.
Khetria titkai: Khetria Öröksége elfogyasztásakor minden Ichor-ért 15 Vp-t kap.
Mágikus védelem: reakcióként is használható szabad cselekedet. Fizikai támadás miatt  elszenvedett sebzést 1 Ichorért -5-tel csökkenti.
Boszorkánykönyv II: szakavatott forgatója a grimoire-oknak. A grimoire segítségével létrehozott varázslatainak erősségéhez összesen +2 járul, és költsége -1-gyel csökken.
Balsors: főcselekedet. 1 Ichorért a célpont minden próbáját és támadását megismétli és a  rosszabbik eredményt veszi figyelembe, kivéve, ha a magasabb dobott érték a Romlás elszabadulásával járna. A hatás 5 körön keresztül tart.
Ellenállhatatlan II: a varázslatainak erősségéhez +5 adódik.
Rejtély: a varázslatai úgy működnek, mintha a leplezve lennének a Varázslat leplezése varázslattal. A hatás erőssége 5. Amennyiben Érzelem- vagy Gondolatmágiát használ egy célpontra, a célpont nem lesz tisztában ezzel, még akkor sem, ha a varázslat leírása erről mást ír.
Titokzatos: számára a Mentális észlelhetetlenség varázslat alapköltsége 2, a Felejtésé pedig 4, amennyiben a varázslat célja az ő személyének elrejtése, vele kapcsolatos emlékek kitörlése.
Kortalan: számára a Fiatalítás és a Felpezsdülés varázslatok költsége 1, a Helyreállításé 3, a Regenerációé 40, amennyiben önmagára használja őket.
Árnygyermek: teljes körös cselekedet. 1 Ichorért létrehozza saját magának árny mását. A cselekedet során megfogalmazhatja az árnygyermek feladatait, amiket az ellenkezés nélkül megpróbál végrehajtani. A cselekedet befejeztével, amikor az árnygyermek kiválik az árnyékából, már nem adható neki új utasítás. Az árnygyermek felületek felett 1 méterrel lebegve közlekedik. Tárgyak mozgatására is képes, bár ezek súlya nem haladhatja meg az 5 kg-ot. Az árnygyermek Miasol Intelligenciájával és emlékeivel is rendelkezik, de önálló akarata nincs. Képes Miasol hangján megszólalni, de ezt csak akkor teszi, ha erre egyértelmű utasítást kapott, és csak azt és úgy mondja, ahogy az utasításban szerepelt. Az árnygyermek teste ugyan fekete árnyakból áll, de valamelyest szolid, így fizikai behatások képesek sebzést okozni neki, nem tud tárgyakon áthatolni és meg is lehet ragadni. A testén belül keletkező fény körönkénti és fényerősségenként 1 Ép-t sebez rajta. Az árnygyermek 5 órán keresztül létezik, majd szertefoszlik. Az árnygyermekek értékei az Árnylány kaszt leírásánál vannak feltüntetve.